Szkoły przy FPLzN

Szkoła Podstawowa Niepubliczna

Szkoła Przysposabiająca do Pracy

przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami

Sekretariat
tel/fax. 022 666 08 77
mobile. 502 237 211
ul. Skuterowa 9
03-114 Warszawa
szkolyfpln@superszkoly.edu.pl

Wystawa Historia Książki

Katarzyna Maria Kullmann

SPOSOBY ZAPISU MYŚLI LUDZKIEJ,
CZYLI OD TABLICZKI GLINIANEJ DO KSIĄŻKI W KOMPUTERACH

KSIĄŻKA to dokument piśmienniczy myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym. Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

(WIKIPEDIA)

Aby opowiedzieć dzieciom ze Szkoły historię powstania książki, z klasami I i II Gimnazjum oraz SSPdP postanowiłam je wykonać. Uczniowie, podczas wystawy 9.VI. zaprezentowali formy książek dawno już zapomniane. Jedna z klas wykonała je w bardzo nietypowy sposób – na drewnianych łyżkach J. Wszystkie książki są niepowtarzalne i oryginalne, na pewno przyciągają wzrok i wywołują uśmiech na twarzach. Pamiętajmy, że każdy pomysł możliwy jest do zrealizowania, nawet na drewnianych łyżkach – wszystko zależy od naszej wyobraźni! Dlatego podsuwajmy dzieciom w pracy z nimi nawet, zdawałoby się, najbardziej szalone pomysły. Efekt może nas zaskoczyć J, a radość naszych podopiecznych w tworzeniu rzeczy niezwykłych jest najcenniejsza!

Podczas wystawy w dn. 9.VI.2010 można było obejrzeć następujące prace:

  1. SSPdP zaprezentowała tabliczki gliniane zapisane pismem klinowym. Na tabliczce Nr 1 widzimy wyryte następujące napisy: słowo CZYTAJ, a niżej 2010 – na tabliczce nr 2 – widoczny jest wyraz KSIĄŻKA.
  2. Klasa I Gimnazjum wykonała tzw.: zwój. Książka ta zawiera ilustracje wykonane przez dzieci, a obok rysunków znajdziemy teksty o nich, które same opowiedziały.
  3. Klasa II Gimnazjum zaskoczyła wszystkich, wykonując książki na drewnianych łyżkach. Zostały na nich umieszczone teksty, które dzieci same ułożyły – są to krótkie zdania opowiadające o nich samych – zainteresowaniach i marzeniach.

Wykonanie wszystkich książek wymagało ogromnego nakładu pracy i czasu. Uczniowie włożyli w wykonanie swoich prac dużo serca i radości. Nikt nie mógł doczekać się wystawy, która była nie tylko ukoronowaniem działań twórczych, ale dała dzieciom także możliwość zaprezentowania własnych książek całej Szkole.

Życzę wszystkim miłego oglądania zdjęć z wystawy 🙂 🙂 🙂
Katarzyna M. Kullmann

Do uczestnictwa w wystawie zaprosiłam Panią Monikę Kłykocińską, opiekunkę szkolnej biblioteki, która zgodziła się przeczytać dzieciom wiersz o książce – serdecznie dziękuję  w imieniu dzieci i własnym za pomoc! Zaś klasie 5 A za dokumentację zdjęciową całego wydarzenia!

Hanna Łochocka „KSIĄŻKA CZEKA”

Książka nas uczy, książka cieszy, czasem zadziwi nas niemało
albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza różne wskazówki, wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza, dalekie z nami zwiedza kraje.
Lubimy książkę – przyjaciółkę. Wiesz co ci powiem?
Nie odwlekaj. Masz trochę czasu? Spójrz na półkę, sięgnij po książkę!
Książka czeka!



Obejrzyj inne zdjęcia z wystawy na stronie klasy 5a