Szkoły przy FPLzN

Szkoła Podstawowa Niepubliczna

Szkoła Przysposabiająca do Pracy

przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami

Sekretariat
tel/fax. 022 666 08 77
mobile. 502 237 211
ul. Skuterowa 9
03-114 Warszawa
szkolyfpln@superszkoly.edu.pl

nasze tradycje

Festiwal Piosenki

Od kilkunastu lat, niezmiennie, odbywa się w naszej szkole Festiwal Piosenki. Jego popularność nie słabnie, dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wymyślili go sami uczniowie śpiewając do mikrofonowych patyków, drewnianych łyżek, a nawet wieszaków!!! Im mniej „gadali”, tym bardziej „śpiewali”. Melodia własnego pomysłu, słowa własnego pomysłu i wielkie przeżycie, również własnego pomysłu. Trzeba było tę potrzebę uwzględnić – ale jak?, konkurs – ale w jakiej formie…? Nie było to proste do rozstrzygnięcia – a może było?, no bo jakie kryteria oceny przyjąć, za co przyznawać punkty… skoro melodia, słowa, choreografia, wszystko jedyne w swoim rodzaju – własnego pomysłu. Rada w radę, ustalono, że każdy, absolutnie każdy uczestnik w tym dniu jest gwiazdą, gwiazdą na którą padają światła jupiterów; każdy, absolutnie każdy uczestnik ma swój festiwalowy wielki sukces; każdy, absolutnie każdy uczestnik otrzymuje w tym dniu dowody uznania w postaci aplauzu publiczności i każdy, absolutnie każdy uczestnik jest w tym dniu zwycięzcą – co potwierdza otrzymany oficjalny dyplom i nagroda – prezent muzyczny. Rozentuzjazmowana publiczność i rozentuzjazmowane uczniowskie jury wybiera tych zwycięzców szczególnych i wskazuje na ich szczególne walory… A co robi kadra nauczycieli… Też występuje jako ruchoma scenografia – takie tam machanie nogami i pomponami i (ale to tajemnica) również śpiewa… Taki jest nasz festiwal, niezwykły i zaczarowany… i potwierdza, że „śpiewać każdy może”.

Święto szkoły

Pierwsze święto szkoły odbyło się z okazji 15-lecia szkoły, w dniu 15 października 2007 roku w sali widowiskowej Domu Kultury ARTBEM, nieopodal naszej dawnej szkoły na Jelonkach.
Powodów do świętowania było dużo, więc okrągła czy choćby pół okrągła rocznica nie była nam potrzebna jako pretekst do świętowania. Czasu do przygotowania nie było dużo – ledwie skończyły się wakacje, a święto miało być w połowie października. Zapał ludzi, zaangażowanie, a wręcz poświęcenie dały wynik, który przeszedł nasze oczekiwania. Święto szkoły było wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju, dlatego też zostało wpisane na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Stałymi elementami Święta szkoły są m.in. ślubowanie pierwszoklasistów (jeśli w danym roku szkolnym są pierwsze klasy), wręczenie statuetek – Złotych Biedronek oraz występy artystyczne i aukcja prac uczniów.

I komunia Święta

Odkąd szkoła przeniosła się na Jelonki, uczniowie naszej szkoły byli pod opieką duszpasterską ks. dziekana Jana Popiela z parafii pod wezwaniem Świętego Łukasza Ewangelisty z ulicy Górczewskiej. Zaangażowanie naszej katechetki, którą wtedy była Pani Patrycja Główka, oraz otwartość księdza Popiela spowodowały, że szkolna społeczność na nowo nauczyła się przeżywać spotkanie z Sacrum. Najbardziej szczególnym tego przykładem są wzruszające eucharystie z okazji przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez uczniów klas drugich, a czasami też starszych. Jest to świetny przyczynek do wzajemnej integracji rodziców, których dzieci chodzą do szkoły dopiero drugi rok. Pierwsza komunia Święta jest także przeżyciem, przede wszystkim dla naszych uczniów, ich rodziców, ale także dla nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Tradycyjnie Eucharystia Pierwszej Komunii Świętej odbywa się w jedną z majowych sobót, w kościele przy ul. Górczewskiej. Zawsze jest to wielki dzień, dla wszystkich, którym dane jest odczuć, jak silnie nasi uczniowie przeżywają spotkanie z Bogiem. To nie jest typowa msza komunijna, jakich wiele w maju, uczniowie nie błyskają zegarkami, ciocie i wujkowie nie próbują zrobić setki zdjęć za wszelką cenę. Czuć za to w sposób niepodważalny, że ta cudowna tajemnica zamiany Ciała w chleb i Krwi w wino, dzieje się tuż obok nas, a jedynymi osobami, mogącymi jej w pełni doświadczyć są właśnie nasi uczniowie.