Szkoły przy FPLzN

Szkoła Podstawowa Niepubliczna

Szkoła Przysposabiająca do Pracy

przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami

Sekretariat
tel/fax. 022 666 08 77
mobile. 502 237 211
ul. Skuterowa 9
03-114 Warszawa
szkolyfpln@superszkoly.edu.pl

klub dziennikarski

CO?

Na zajęciach kółka dziennikarskiego powstaje gazetka „Nasza szkoła jest wesoła”. W ciągu roku szkolnego staramy się wydawać cztery numery, tyle ile jest pór roku. W tym roku wydaliśmy już numer 1 – specjalny (powakacyjny), numer 2 – jesienny, numer 3 – świąteczny (Boże Narodzenie), numer 4 – zimowy, numer 5 – świąteczny (Wielkanoc)!, numer 6 – wiosenny, numer 7 – letni.

KTO?
Spotykamy się w dwóch zespołach redakcyjnych: młodsi we wtorki, starsi w środy. Są wśród nas tacy, którzy lubią pracę zespołową, są i indywidualiści. Niektórzy mówią i piszą (słowami lub symbolami PCS, piktogramami), inni przepisują gotowy tekst, a jeszcze inni wolą rysować, robić zdjęcia albo je „obrabiać”.
Redagujemy również materiały otrzymane od innych uczniów i nauczycieli; np. na naszych łamach konkursy ogłasza Pani Monika, kącik kulinarny prowadzi klasa I gimnazjum.

DLA KOGO?
Piszemy dla nas samych i dla innych uczniów. Wiemy, że gazetkę czytają też dorośli – nauczyciele i rodzice!

O CZYM?

Najczęściej opisujemy nasze życie w szkole i w domu. Pamiętamy też o innych, co roku organizujemy akcję Pomagamy Zwierzakom ze Schroniska – w tym roku dziękujemy wszystkim ofiarodawcom w imieniu psiaków i kociaków ze schroniska Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Pomagamy też innym niepełnosprawnym w ramach akcji Zbieramy Nakrętki na wózki – udało się zebrać ich już ponad 600 kilogramów! (dziękujemy wszystkim, a szczególnie rodzicom Moniki z klasy VIa i rodzicom Julki). Przeprowadzamy różne konkursy, trzeba wtedy zrobić kilka plakatów informacyjnych, zebrać prace i wybrać zwycięzców. W tym roku w konkursie Moje Wakacje zwyciężyła Kamila z 3b, w konkursie Drzwi Naszej Klasy – klasa II gimnazjum, a w konkursie Moje Ferie – Paulina z I gimnazjum. Wzięliśmy też udział w XV Mazowieckim Konkursie Ekologicznym Dbam o piękno mego Domu – Ziemi otrzymując nagrodę specjalną – miniwieżę!

Przeprowadzamy sondy uliczne lub szkolne, wywiady z ciekawymi osobami – na przykład z Najbardziej Uśmiechniętym Nauczycielem w szkole w roku 2008 panem Marcinem czy z panią pielęgniarką Wandą. Chyba najbardziej lubimy fotoreportaże, szczególnie te z imprez szkolnych, a jest ich naprawdę dużo, Kalendarz Wydarzeń zawsze jest dłuuugi. Już drugi rok bawimy się w detektywów i tropimy ślady zmian w naszej szkole, odkrywamy tajemnice nowych pracowników. Czasami to my chodzimy na wycieczki (byliśmy nawet w drukarni Wydawnictwa Agora!), a czasami na wycieczki chodzą uczniowie z innych klas i wtedy zamieszczają w gazetce swój reportaż, tak jak klasa VIa z panią Dorotą z wizyty w Sejmie czy klasy II SSPP i II gimnazjum z wycieczki do Muzeum księdza Popiełuszki.
W dziale rozrywki układamy swoje krzyżówki, zagadki rysunkowe lub… zapisujemy śmieszne przepisy na ciasta i inne smakołyki. Z pomocą pani Asi pisaliśmy nawet wiersze!

JAK?
Podczas zajęć korzystamy z różnych programów komputerowych: do pisania tekstów, do rysowania, do obróbki zdjęć i prac plastycznych. Obsługujemy komputer, drukarkę, skaner, aparat fotograficzny, kserokopiarkę, tablet, tablicę interaktywną, dyktafon.

GDZIE?
Zapraszamy do czytania naszych gazetek, wiszą na tablicach informacyjnych na wszystkich piętrach szkoły, są w bibliotece i na tej stronie internetowej w dziale RÓŻNOŚCI.

NAGRODY:-)

Pracę zespołu redakcyjnego doceniono i nagrodzono już trzeci raz z rzędu w Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Osób Niepełnosprawnych „MYŚLĘ TWORZĘ CZUJĘ ŻE ŻYJĘ” (dawniej Konkurs Gazetek Szkolnictwa Specjalnego „Nasza Gazetka”), w którym bierze udział około 100 redakcji z całego kraju. W roku 2007 otrzymaliśmy wyróżnienie za wysoki poziom ogólny pisma oraz staranność i przekonujące teksty autorskie (w nagrodę m.in. skaner!) oraz kilkanaście wyróżnień indywidualnych. http://www.rybnik.pl/zsnr7/konkurs/konkursgazetek0607d.htm W roku 2008 nasza gazetka zdobyła trzecie miejsce (i m.in. cyfrowy aparat fotograficzny), do tego dziesięcioro redaktorek i redaktorów otrzymało wyróżnienia indywidualne! http://www.rybnik.pl/zsnr7/konkurs/konkursgazetek0708d.htm W roku 2009 zajęliśmy miejsce drugie, a nagrodzeni zostaliśmy m.in. monitorem panoramicznym http://www.rybnik.pl/zsnr7/konkursczasopism/nagrodzeni.htm

prowadzący: Urszula Fila, Karolina Dębkowska, Joanna Błajszczak (w tym roku pauzuje:-)

Ułóż nasze logo (przesuń myszkę poniżej):